Günlük hayatta oku ve sil mesajlarımız olur. “Oku ve sil” yoksa cihazın kısa bir sürede hantal bir arşiv klasörüne dönüşür. Mesajı çöpe atmak da fazladan birkaç tuşa basmak anlamına gelir, mesajın çöpe atılabilir olup olmadığını anlamak için kısa bir süreliğine bütün zihin düşüncelerinize ara vermeniz gerekir ve bunu günde yüzlerce mesajla çarparsanız büyük bir zaman kaybıdır. Tablet, akıllı telefon, notebook vb. cihazlar kullananların ortak sorunudur bu…


Konu olarak ele alacağımız  bir marka olan "Snapchat" değil. Snapchat ve benzeri uygumaların Satış Yönetimi aracı olarak nasıl kullanılabilir olduğuna değineceğim. Ancak sözü geçen marka 3 milyar dolarlık bir teklif alıp bunu reddettiğinde iş dünyasında adını daha fazla duyurdu ve bunu  “görünüp yok olan mesaj” özelliğinin pazar potansiyeli adına gözden kaçırılmamasını diliyorum.

Ama kısaca nedir ve ne değildir bunu ele almalıyız. Bu yazıda aşağıdaki sorulara cevap bulacaksınız

 

 

Snapchat için, daha çok mobil cihazlarda olmak üzere web internet uygulaması olarak hızla yayılan bir tür mesajlaşma programıdır. Selfie ve mesajlaşma arası bir uygulama diyebiliriz.

Sosyal medyada bir paylaşımın tüm hedef kitlenin duygu ve düşüncesine uygun olamama gerçekliği, birebir mesajlaşma, Snapchat ve benzerlerinin oluşmasında temel tetikleyici unsur olmuştur.

Böyle olmakla birlikte sosyal medya kanallarını tamamen dışlamıyor “Snapchat”. Facebook, Twitter, Google + ve diğerleri gibi sosyal ağların her biri bu mesajlaşmada birer araç gibi kullanılır.

 Sosyal medyada durum ve duygu paylaşımlarını artık smiley'larla yapmak zorunda değilsiniz.

Ayağa düşmemiş bir pazarlama ve tanıtım kanalı. Eğitim seviyesi yüksek hedef kitleye ulaşmada eşsiz.

İşte bazı örnekler:

- Havale kupon / indirimler

- Yeni bir ürün / hizmetin duyurusu

- Borsa, Durum, Analiz, Veri aktarımı

- Gönderilerle uzman tavsiyesi

- Silmekle uğraşmayacağınız ama okumadan geçmek istemeyebileceğiniz sevimli reklamlar

- Vb ...

Ağ açıkça uluslararası bir pazarlama aracı olarak görülüyor.

 

Dünyada Snapcaht uygulamasını pazarlama ve tanıtım aracı kullanmada uygulama örnekleri

 

Taco Bell

Taco Bell Amerikan fast food zinciri. Bu bir sosyal medya stratejisi Snapchat kullanımının öncülerinden biri.

İlk başta, marka tüm farklı ağlarda uygulamaya varlığını tüm katılımcılar için özel bir hediye tutar belirlediğini açıklayarak duyurdu.

Bazıları bu nedenle marka tarafından sunulan daveti kabul etti ve ardından ve hediye kuponlarını kasiyere gösterip kuponların indirim değerleri üzerinden kullandı.

İlk zamanlarda, okurlar da  Taco Bell gibi önemli bir markanın çalışanları da uygulamanın gücünün farkında değillerdi  ama şartlar hazırdı ve sonuç “Mükemmel” di. Tabii böyle bir satış deneyimi için güçlü bir bilgi işlem ve Müşteri portföyü hazır olması gerekmekte.

 

Chat Sports

"Chat Sports" Amerikan spor kanalı olarak hizmet veren bir web sitesidir. Şirket Snapchat üzerinde bir yarışma düzenleyen ilk şirketlerden biri oldu. Her katılımcı için daha doğrusu sohbet, içerik hizmeti almak için 5 arkadaş davet etme şartı vardı ve oldukça iyi bir ziyaretçi sayısına ulaşıldı.

alloresto.fr

Alloresto.fr Fransa'da evinize teslim online sipariş yiyecek bir hizmettir. Şirket Snapchat ile hediye kupon uygulamasına başladığında siteye giriş yapıp hediye dağıtan marka ve yiyecek restoranlarını aramada büyük bir artış olduğunu kaydediyor.

Müşterilerden mesajlar gelmeye başladığını ve kupon var mı? Sorularıyla karşılaştıklarını belirtiyor Alloresto.fr. alloresto.fr altında hizmet veren markalar kupon taleplerini alıp uygun zamanlarda değerlendirme yoluna da gidebiliyorlar. Müşteri de Markalar da bu işten memnun olacağa benziyor.

Mesela indirimli pasta saatleri, ölü zamanların değerlendirmesi yoluna net bir şekilde uygulanabilir görünüyor. Marketlerin belli tarihlerde sunmaya hazırladıkları yeni ürünlerin tanıtımı için de biçilmiş bir kaftan gibi…

Spor, Kültür, Sanat, Müzik Etkinlikleri

Düzenlenen çeşitli etkinlikleri teşvik etmek, tanıtımını yapmak. Bedava bilet ve indirimli biletlerle mobil kullanıcı ile iletişim kanalı oluşturabilir görünmektedir.

SUSS Haber


<< Geri