Teknolojinin hayatımızın birçok alanına girmesiyle birlikte iletişim ve internet ortamındaki veri (Ofis dosyaları, database, grafik vs.) lerin kullanımı, erişim kolaylığı ve yedeklenmesi önemini artırmaktadır.

İnternete, bilgilere verilere ulaşamamak artık olağanüstü bir durumdur. Bununla birlikte kaliteli, verimli ve uygun maliyetli olması önem taşımaya devam etmektedir.

İş dünyasında veri depolama ise, sunucuya bağlı bir disk aracılığıyla yapılıyordu.

Disk alanını yönetmek ve paylaştırmak için gerekli sürenin kısaltılması zorunluluğu veri depolamaya yeni bir çözüm arayışı ve beraberinde “Veri Depolama Ağı” sistemini getirdi.

Veri depolama ağı nedir?

Veri depolama ağını anlamanın en kolay yolu, onu yaygın bir BT altyapısı çözümü olan yerel ağ (LAN) ile karşılaştırmaktır. Yerel ağlar, istemcilerin, uygulamalar, sunucular, paylaşımlı dosyalar ve yazıcılar gibi BT kaynaklarını paylaşmasını sağlar. Veri depolama ağları da benzer bir kaynak paylaşımı sunar; ama özellikle sunucuların, veri depolama cihazlarını ve veri depolama yazılımını paylaşması için tasarlanmıştır. Yerel ağlar, tüm şirketler için yararlı görülürken, veri depolama ağları, genellikle geniş bütçeleri ve uzmanlık düzeyinde bilgisi olanlar için uygun görülür. Oysa, durum böyle değildir.

Veri depolama ağları nasıl yardımcı olabilir?

Aşağıdakiler sizin de ihtiyacınız ise, veri depolama ağları şirketinize kısa sürede yarar sağlayacaktır:


<< Geri